Bedminster Down School


Senior Leadership Team

 

   

  

Debbie Gibbs

Principal

 

 


 

 


 

 

Matt Eagon

Vice Principal

 

 

 

 

 

Dan Goater

   Assistant    Principal

 Jonathan Van Eker

   Assistant    Principal

 

Kate Luke

Assistant     Principal

 

 

 Megan Arnold

      Assistant     Principal

 

Laura Campbell

     Assistant      Principal

Maternity Leave 

 

 

Ben Wills

   Associate    Principal

 

Elizabeth Alexander

     Associate      Principal

 


 

Our Staff

Mrs Caroline Adams

Head of Geography

Mr Andrew Alexander

 

Mrs Elizabeth Alexander

Associate Assistant Principal

Mrs Nicola Alexander

Humanities Student Progress Support

Miss Megan Arnold

Assistant Principal

Miss Helen Baldwin

Maths Teacher

Mrs Anna Banks

Cover Supervisor

Mr Gareth Banks

Science Teacher

Mrs Kate Bartlett

 

Mr David Bateman

Personal Development Teacher

Ms Rebecca Beasley-Suffolk

History Teacher

Mr Robert Bedwell

English Teacher

Mr Mark Beswetherick

Cover Supervisor

Mr Tom Booth

Science Teacher

Mrs Lesley Brinton

SMSA

Mrs Nicola Britton

 Assistant Head of House

Mrs Julia Burge

Pupil Premium Advocate & Assistant Head of House

Mrs Sue Cameron

IPS Admin Support

Mrs Laura Campbell

Assistant Principal

Mr Dave Chaplin

Head of Personal Development

Mrs Hatty Chappell

Performing Arts Teacher

Mr Hugh Childs

Design Teacher 

Ms Julie Churches

The Lamp Manager

Ms Katrina Clark

PE Teacher & Head of House

Miss Krista Clay

Maths Teacher

Miss Emily Clerc

Maths Teacher

Mr Ian Coles

Senior ICT Technician

Miss Samantha Cooper

Pupil Premium Advocate

Miss Lynsey Cox

Design Teacher

Mrs Christine Cushing

Assistant Head of House

Mrs Elena Davies

Maths Student Progress Support

Mrs Jackie Davies

Behaviour and House Admin Support

Ms Jane Davies

Cover Supervisor

Mr Mathew Davies

Maths Teacher

Mrs Joanne Davis

 

Mrs Louise Davis

Assistant Head of House

Mrs Lynn Davis

SMSA

Ms Clare Deering

History Teacher

Mrs Karen Dursley

Office and Personnel Manager

Mr Matt Eagon

Vice Principal

Miss Karen Eddy

Learning Support Assistant

Ms Fiona England

Head of Design

Miss Hollie Fawcett

Design Teacher

Mr Jonathan Gallop

 

Miss Gemma Garrett

Pupil Premium Advocate

Mrs Debbie Gibbs

Principal

Mrs Emma Gillam

Finance Officer

Mr Dan Goater

Assistant Principal

Mrs Janet Gratland

Learning Support Assistant

Ms Louise Hancock

Second in Design

Ms Debra Harding

Science Technician

Mrs Tara Harding

Data & Systems Assistant

Mr Stuart Harris

Careers Leader

Mr Tom Harris

Science Additional Post Holder

Miss Stacy Harvey

Assistant Head of House

Mr Peter Headeach

Assistant Principal (Secondment)

Miss Laura Hill

Humanities Teacher 

Mrs Claire Hobbs

Lead Practitioner & Professional Mentor

Mrs Laura Hobbs

Head of Science

Miss Lauren Hodder

Science Teacher

Mr Jason Hughes

Geography Teacher

Mrs Jessica Hughes

Behaviour Manager

Mr Jerry Johnson

Design & Science Technician

Hannah Kirby

 

Mrs Lynne Knapp

Learning Support Assistant

Mrs Anna Knight

Second in Personal Development

Mr Graham Knight

Exams & Cover Officer

Ms Kelly Knight

 

Miss Danielle Laugharne

 Computing & ICT Teacher

Mrs Amanda Le Dem

MFL Teacher

Miss Ngaio Leyden-Preece

English Teacher

Mrs Claire Liddell

PE Teacher 

Mrs Gemma Lock

Attendance Welfare Officer

Mrs Kate Luke

Assistant Principal

Mrs Emily Macey

Design Teacher

Miss Jen Macklin

Head of Maths

Miss Laura Marsh

English Teacher and Additional Post Holder IPS Link

Mrs Julie Messenger-Weeks

Receptionist

Miss Selini Mistry

Science Teacher

Miss Sarah Nicholls

English Student Progress Support

Miss Rebecca Nichols

Head of Childcare and Health and Social Care

Mr Matthew Palaczky

Maths Teacher

Mr Jonathon Parsons

Second in Design

Mrs Karen Parsons

LRC Manager & ICT Technician

Mrs Lisa Parsons

Sims and Attendance Officer

Mr Toby Pease

Maths Teacher

Miss Abby Pickles

Assistant Head of House

Ms Scarlett Potticary

Second in English and History - English

Mr Steve Priday

PSHE Teacher & Head of Outdoor Education

Miss Evie Priest

Maths Teacher

Mr Hewlett Punter

Cover Supervisor

Mrs Beth Richards

Design Teacher (Maternity)

Mr Paul Roberts

English Teacher

Ms Sarah Safraz

English Teacher

Mr Gary Schlick

Executive Principal

Miss Rebecca Searle

Cover Supervisor (Maternity)

Mrs Emily Seton-Mead

Design Teacher

Mr Chris Sheard

PSHE Teacher & Enrichment Co-ordinator

Mrs Ellie Smith

Head of MFL & EAL

Miss Marie Solomon

English Teacher & Head of House

Ms Helen Sullivan

Design Teacher

Miss Helen Stentiford

Learning Support Assistant

Ms Charlotte Taylor

Geography Teacher

Miss Kristy Taylor

Pupil Premium Advocate

Mr Bevis Temple

ICT Technician

Mrs Caroline Tucker

Behaviour and House Admin Support

Ms Rosie Tucker-Hanlon

Second in Science

Mr Mark Tugwell

Second in English and History - History

Mr Jonathan Van Eker

Assistant Principal

Miss Kelliann Vennall

Performing Arts Teacher and Pastoral Additional Post Holder

Mrs Sue Walker

Head's PA & Clerk to Governors

Miss Leanne Wilding

English Teacher & Transition Co-ordinator

Mr Jay Willis

Data and Website Manager

Mr Ben Wills

Associate Assistant Principal

Mr Lee Wooloes

Design Teacher

Mrs Kacey Wright

SMSA

Close
Close